02.12.2020

Вакцинація: від яких хвороб треба щепитись дітям, де і як

Перші щеплення діти отримують ще в пологовому будинку, наступні – у сімейного лікаря або педіатра. Розповідаємо детально, від чого і коли треба захистити свою дитину.

Від яких хвороб треба вакцинувати дитину

В Україні обов'язковими є щеплення від 10 хвороб – гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту і ХІБ-інфекції. Ці вакцини входять в Національний календар профілактичних щеплень і є безоплатними (централізовано закуповує держава за кошти бюджету).

Календар щеплень визначає оптимальні терміни для введення вакцин, щоб сформувався імунітет і захист від хвороби був максимальним. Наприклад, від кору достатньо всього двох доз вакцини, які найкраще отримати в 1 й 6 років. Це дасть імунітет від хвороби на все життя. Від дифтерії треба значно більше доз: у 2, 4, 6 місяців, потім – в 1,5, 6 і 16 років. І навіть цього недостатньо – ефект від вакцинації проти дифтерії зберігається максимально 10 років, тому у дорослому віці треба повторювати щеплення кожні 10 років.

Деякі вакцини захищають від одного захворювання (однокомпонентні, наприклад, проти гепатиту В або туберкульозу), інші – від двох чи більше хвороб одночасно (багатокомпонентні, наприклад, КПК – кір, паротит, краснуха).

Якщо дитина пропустила щеплення за Календарем, вона має якомога швидше зробити його. До 18 років це безоплатно.

Багато батьків вакцинують своїх дітей від інших хвороб, які не входять до Календаря щеплень. Це, наприклад, такі хвороби як ротавірусна інфекція, папілома, гепатит А, грип тощо. Такі вакцини можна купити в аптеці за власний кошт і вакцинуватися у сімейного лікаря.

Де вакцинувати дитину

Перші щеплення дитина зазвичай отримує в пологовому будинку – в першу добу життя від гепатиту В і на третій-п'ятий день – від туберкульозу. Попри те, народжуєте ви в державному чи приватному пологовому, вакцинація безоплатна.

Наступні щеплення дитині роблять у тому медзакладі, де батьки вибрали для неї лікаря – сімейного чи педіатра. Якщо ви підписали декларацію з лікарем приватної клініки чи ФОП-ом, в нього чи неї теж вакцинація за Календарем щеплень безоплатна.

Наразі в усіх регіонах є достатньо вакцин від усіх хвороб за Календарем щеплень. Кількість вакцин у вашій області можна подивитися у цій таблиці. Якщо у твоєму медзакладі кажуть, що вакцин немає – звернись до головного лікаря, у місцевий департамент охорони здоров'я (контакти – тут), а також повідом Національну службу здоров'я України за телефоном 16-77.

Усі вакцини для України закуповує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). Купують лише ті вакцини, якими широко користуються в інших країнах світу. Більшість з цих вакцин мають прекваліфікацію Всесвітньої організації охорони здоров'я – постійний контроль якості найавторитетнішої організації в охороні здоров'я. На сьогодні Україна закуповує вакцини у виробників з Франції, США, Індії, Болгарії, Бельгії та Республіки Кореї.

Вакцини дають не лише індивідуальний захист, а й колективний імунітет: коли вакциновані 95-98% населення країни, більшість вірусів просто не можуть розповсюджуватися, тому вакцинація в певному сенсі – це громадянська відповідальність. У нас в Україні поки таких показників немає ні при одному захворюванні, що підвищує небезпеку для всіх.

Сподобалось? Поділіться з друзями
Записатись до лікаря Поставити запитання Порушення зору +aA Збільшити шрифт -aA Зменшити шрифт
Вiдбiрне